- In stock.
Gaming headphones Steelseries Arctis Nova Pro, black
Gaming headphones Steelseries Arctis Nova Pro, black
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | STEELSERIES, Steelseries |
| Model | Nova Pro |
| Color | Black color |
| Speaker diameter | 40mm |
| Frequency range | 10 - 40000Hz |
| Resistance | 38 Ω |
| Sensitivity | 93 dB |
| Built-in microphone | Yes |
| Microphone frequency range | 100 - 6500Hz |
| Microphone type | Retractable |
| Connection | 3.5 mm, Bluetooth, USB Type-C |
| Cable length | 1.5 m |
| Wireless | Yes |
| Volume control | Yes |
| Lighting | No |
| Operating time | 44 hours |
| Included | SteelSeries Arctis Nova Pro; GameDAC; USB-C to USB-A |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Ergonomic design |
| Noise reduction system | Active |
| Weight | 1.348 kg. |
| Length | 105 mm. |
| Width | 275 mm. |
| Height | 220 mm. |
| Country of manufacture | CN |