- In stock
BaByliss Sleek Control Wide Straightening iron Warm Black 98.4" (2.5 m)
BaByliss Sleek Control Wide Straightening iron Warm Black 98.4" (2.5 m)
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Pallet net length | 120 cm |
| Pallet net height | 193.6 cm |
| Pallet net width | 80 cm |
| Product colour | Black |
| 360° rotational base | Yes |
| Ceramic coating | Yes |
| Plate material | Ceramic tourmaline |
| Power source | AC |
| Weight | 289 g |
| Width | 310 mm |
| Height | 29 mm |
| Depth | 39 mm |
| Curling iron diameter (max) | 3.5 cm |
| Plate width | 3.5 cm |
| Type | Straightening iron |
| Warm-up time | 30 s |
| Technology | Warm |
| Temperature (max) | 235 °C |
| Ionic function | Yes |
| Number of heating levels | 6 |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Hair straightening | Yes |
| Ceramic heating system | Yes |
| Temperature (min) | 140 °C |
| Manual | Yes |
| Carrying case | No |
| Hair comb | No |
| Pouch | No |
| Hair care accessories | Straightener attachment |
| Cool tip | No |
| Docking station included | No |
| Travel pouch | No |
| Heat-resistant glove included | No |
| Heat mat | Yes |
| Protective caps | No |
| Attachments quantity | 2 |
| Holder | No |
| On/off switch | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Built-in display | No |
| Auto power off after | 72 min |
| Cordless | No |
| Swivel cord | Yes |
| Cord length | 2.5 m |
| Dangerous for the environment | No |
| Temperature indicator | Yes |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Products per pallet | 420 pc(s) |
| Pallet gross weight | 329 kg |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.09 kg |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 70 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Pallet gross height | 2.08 m |
| Products per pallet layer | 84 pc(s) |
| Master (outer) case length | 275 mm |
| Pallet GTIN (EAN/UPC) | 43030050153581 |
| Master (outer) case height | 386 mm |
| Master (outer) case volume | 222 cm³ |
| Pallet gross volume | 1993 dm³ |
| Master (outer) case width | 209 mm |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 33030050153584 |