- In stock
-
−6%
Adler AD 2318 hair styling tool Straightening iron Warm Black, Coral 120 W
Adler AD 2318 hair styling tool Straightening iron Warm Black, Coral 120 W
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Hanging type | Hanging hook |
| Product colour | Coral, Black |
| 360° rotational base | Yes |
| Hangable | Yes |
| Handle with lock | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power | 120 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power source | AC |
| Weight | 510 g |
| Hair drying | Yes |
| Hair straightening | Yes |
| Type | Straightening iron |
| Temperature (min) | 150 °C |
| Technology | Warm |
| Temperature (max) | 230 °C |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Manual | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Built-in display | No |
| LED indicators | Yes |
| Cordless | No |
| Key lock | Yes |
| Swivel cord | Yes |