- In stock
-
−18%
Rowenta CF9530 hair styling tool Hot air brush Steam Purple, White 1000 W 1.8 m
Rowenta CF9530 hair styling tool Hot air brush Steam Purple, White 1000 W 1.8 m
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Hanging type | Hanging loop |
| Product colour | White, Purple |
| Power | 1000 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Brush head diameter | 4 cm |
| Width | 264 mm |
| Brush head 2 diameter | 5 cm |
| Height | 62 mm |
| Net weight product including accessories | 740 g |
| Weight | 363 g |
| Depth | 56.4 mm |
| Ceramic heating system | Yes |
| Hair curling | Yes |
| Hair texturizing | No |
| Ionic function | Yes |
| Hair drying | No |
| Number of heating levels | 2 |
| Cool shot function | Yes |
| Technology | Steam |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Hair straightening | Yes |
| Type | Hot air brush |
| Number of brush heads included | 2 pc(s) |
| Swivel cord | No |
| Built-in display | No |
| Cord length | 1.8 m |
| Pallet gross height | 115.4 cm |
| Pallet gross weight | 103.08 g |
| Products per intermodal container (40ft) | 6780 pc(s) |
| Products per intermodal container (20ft) | 3270 pc(s) |
| Pallet gross length | 80 cm |
| Pallet gross width | 120 cm |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 96 pc(s) |
| Products per intermodal container (40ft, HC) | 7920 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 24 pc(s) |