- In stock
Rowenta Brush Activ Premium Care CF9540 Hot air brush Warm Aluminium, Metallic, White 1000 W 1.8 m
Rowenta Brush Activ Premium Care CF9540 Hot air brush Warm Aluminium, Metallic, White 1000 W 1.8 m
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | White, Metallic, Aluminium |
| Hanging type | Hanging loop |
| Bristles material | Natural |
| Ceramic coating | Yes |
| Removable grid | Yes |
| Hangable | Yes |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Power | 1000 W |
| Power source | AC |
| Weight | 363 g |
| Width | 56.4 mm |
| Height | 62 mm |
| Depth | 264 mm |
| Brush head 2 diameter | 5 cm |
| Brush head diameter | 4 cm |
| Type | Hot air brush |
| Number of speeds | 2 |
| Hair texturizing | No |
| Hair curling | Yes |
| Number of heating levels | 2 |
| Number of settings | 2 |
| Technology | Warm |
| Ionic function | Yes |
| Heating element material | Aluminium |
| Hair drying | Yes |
| Temperature (max) | 80 °C |
| Auto rotating | Yes |
| Purpose | Dry/wet hair |
| Rotating brush | Yes |
| Cool shot function | Yes |
| Adjustable thermostat | No |
| Temperature (min) | 25 °C |
| Number of brushes | 2 |
| Cool tip | Yes |
| Built-in display | No |
| Swivel cord | Yes |
| Cord length | 1.8 m |
| Cordless | No |
| On/off switch | Yes |
| Auto power off | No |
| Cable colour | White |
| Warnings | The appliance should be cleaned regularly to avoid overheating., Avoid contact with wet hands., Do not use near water. |