ProfiCare PC-HTH 3003 hair dryer 400 W White
ProfiCare PC-HTH 3003 hair dryer 400 W White
ProfiCare PC-HTH 3003 hair dryer 400 W White
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Bonnet hair dryer type | Soft |
| Placement supported | Portable |
| Product colour | White |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power | 400 W |
| Height (max) | 5.7 cm |
| Depth | 57 mm |
| Width | 200 mm |
| Weight | 500 g |
| Adjustable temperature | Yes |
| Ionic function | Yes |
| Cool shot function | Yes |
| Number of speeds | 2 |
| Number of heating levels | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Warnings | Do not leave the appliance unattended during use., Do not use near water or in a humid environment., Keep out of the reach of children. |