Philips BHD350/10 hair dryer 2100 W Black, Pink
Philips BHD350/10 hair dryer 2100 W Black, Pink







Philips BHD350/10 hair dryer 2100 W Black, Pink
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black, Pink |
| Hanging type | Hanging ring |
| Designed for travel | No |
| Cord length | 1.8 m |
| Power | 2100 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Number of heating levels | 6 |
| Motor type | DC |
| Cool shot function | Yes |
| Number of speeds | 6 |
| Ionic function | Yes |
| Concentrator nozzle height | 1.4 cm |
| Concentrator nozzle | Yes |
| Number of nozzles | 2 |
| Warnings | Keep out of the reach of children., Do not leave the appliance unattended during use., Do not use near water or in a humid environment. |