Philips 3000 series BHA305/00 Air Styler
Philips 3000 series BHA305/00 Air Styler
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Hangable | Yes |
| Ceramic coating | Yes |
| Product colour | Purple |
| Hanging type | Hanging loop |
| Power source | AC |
| Power | 800 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Brush head 2 diameter | 3.8 cm |
| Brush head diameter | 3 cm |
| Number of heating levels | 3 |
| Hair drying | Yes |
| Ceramic heating system | No |
| Type | Hair styling kit |
| Hair curling | Yes |
| Ionic function | Yes |
| Number of speeds | 2 |
| Control type | Buttons |
| Technology | Warm |
| Hair straightening | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Hair texturizing | No |
| Cool shot function | Yes |
| Diffuser nozzle | Yes |
| Attachments quantity | 3 |
| Built-in display | No |
| On/off switch | Yes |
| Cord length | 1.8 m |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Warnings | The appliance should be cleaned regularly to avoid overheating., Do not use near water., Avoid contact with wet hands. |