The Philips DryCare BHD003/00 hairdryer has 1400W of power and a foldable handle, making it perfect for travel. It features a concentrator and two speed settings with one heat level.
The Philips DryCare BHD003/00 hairdryer has 1400W of power and a foldable handle, making it perfect for travel. It features a concentrator and two speed settings with one heat level.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Philips DryCare BHD003/00 hairdryer has 1400W of power and a foldable handle, making it perfect for travel. It features a concentrator and two speed settings with one heat level.
Design | |
|---|---|
| For travel | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| Product color | Pink, White |
| Foldable handle | Yes |
| Complete design | Yes |
Power | |
| Power | 1400W |
| AC voltage | 220-240V |
Operation | |
| Cold blowing | No |
| Ionic function | No |
| Engine type | DC |
| Number of gears | 2 |
| Number of heating levels | 1 |
Package contents | |
| Concentrator | Yes |
| Diffuser | No |
Safety warning | |
| Warnings | Do not use near water or in damp environments. Keep out of reach of children. Do not leave the appliance unattended during use. |