-
−3%
The Philips Essential Care BHC010/10 hair dryer has 1200W of power and three heat and three speed settings. It features a 1.5m cord, a storage ring and a foldable handle for easy transport.
The Philips Essential Care BHC010/10 hair dryer has 1200W of power and three heat and three speed settings. It features a 1.5m cord, a storage ring and a foldable handle for easy transport.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Philips Essential Care BHC010/10 hair dryer has 1200W of power and offers three heat and three speed settings. It has a 1.5m cord, a hanging ring for storage and a foldable handle for easy carrying.
Design | |
|---|---|
| Cable length | 1.5m |
| Product color | Black |
| Suspension type | Hanging ring |
| Can be hung | Yes |
| Foldable handle | Yes |
Power | |
| AC voltage | 220V |
| Power consumption (typical) | 1200W |
| Power | 1200W |
Operation | |
| Number of fast | 3 |
| Ionic function | No |
| Number of heating levels | 3 |
| Number of settings | 3 |
| Cold air function | Yes |
Package contents | |
| Concentrator nozzle | Yes |
| Diffuser nozzle | No |