The Humanas AirTouch HD-AT06 is a 1600-watt hair dryer with ionic technology that helps reduce frizz and increase shine. It features three airflow levels, four temperature settings, as well as a diffuser and concentrator for a variety of hair styles.
The Humanas AirTouch HD-AT06 is a 1600-watt hair dryer with ionic technology that helps reduce frizz and increase shine. It features three airflow levels, four temperature settings, as well as a diffuser and concentrator for a variety of hair styles.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Humanas AirTouch HD-AT06 is a 1600-watt hair dryer with ionic technology that helps reduce frizz and improve shine. It features three airflow levels, four temperature settings, as well as a diffuser and concentrator for a variety of styling options.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Hair Dryer |
| Product Brand | Human |
| Model | AirTouch HD-AT06 |
Specifications | |
| Power | 1600W |
| Temperature Settings | 4 levels |
| Airflow Levels | 3 levels |
| Ionization | 10 million units/cm³ |
| Attachment of tips | Magnetic |
| Power Source | 220-240V (50/60Hz) |
| Dimensions | 29 x 10.5 x 7.6 cm |
| Weight | 582 grams |
Additional Information | |
| Included Accessories | Volume diffuser, style concentrator, essential oil nozzle |
| Safety Warning | Use the product only for its intended purpose. |