Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Fast drying, with no heat damage**
with ThermoShield technology
ThermoShield technology gives you ultimate protection from heat damage, by actively controlling the air temperature of the dryer to an optimum level.
- vs. BHD350 in the top setting
- * ThermoShield setting
| Summary | Philips 5000 series BHD501/00 Hair Dryer. Motor type: DC. Product colour: White, Hanging type: Hanging ring, Cord length: 1.8 m. Power: 2100 W, AC input voltage: 220-240 V. Package width: 317 mm, Package depth: 235 mm, Package height: 112 mm. Concentrator nozzle height: 1.4 cm |
| Unit Box Height | 0.23 |
| Unit Box Length | 0.11 |
| Unit Box Width | 0.31 |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Power | 2100 W |
| Cool shot function | Yes |
| Ionic function | Yes |
| Motor type | DC |
| Number of heating levels | 6 |
| Number of speeds | 6 |
| Cord length | 1.8 m |
| Designed for travel | No |
| Hanging type | Hanging ring |
| Product colour | White |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 112 mm |
| Package weight | 860 g |
| Package width | 317 mm |
| Concentrator nozzle | Yes |
| Concentrator nozzle height | 14 mm |
| Diffuser nozzle | No |
| Units per Shipping Box | 6 |
| Unit Calculated Volume | 0.01353 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.958 kg |