Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Powerful drying at a lower temperature
with the ThermoProtect attachment
The uniquely-designed ThermoProtect attachment powerfully mixes warm and cool air for everyday care.
- At the highest speed setting
| Summary | Philips 3000 series 3000 BHD360/20 Hair Dryer. Motor type: DC. Product colour: Navy, Hanging type: Hanging ring, Cord length: 1.8 m. Power: 2100 W, AC input voltage: 220-240 V. Concentrator nozzle height: 1.4 cm |
| Vendor Homepage | www.philips.com |
| Unit Box Height | 0.215 |
| Unit Box Length | 0.295 |
| Unit Box Width | 0.09 |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Power | 2100 W |
| Cool shot function | Yes |
| Ionic function | Yes |
| Motor type | DC |
| Number of heating levels | 6 |
| Number of speeds | 6 |
| Cord length | 1.8 m |
| Designed for travel | No |
| Hanging type | Hanging ring |
| Product colour | Navy |
| Concentrator nozzle | Yes |
| Concentrator nozzle height | 14 mm |
| Diffuser nozzle | Yes |
| Number of nozzles | 3 |
| Model | BHD360/20 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0057083 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.85 kg |