Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Easily dry and style your hair
This Philips Essential hairdryer packs the perfect balance of drying and stylingpower. The dryer is compact and can easily be used at home or taken on the road.Get the beautiful and gentle results you desire, wherever you go.
| Summary | Philips Essential Care BHD003/00. Motor type: DC. Product colour: Pink, White, Cord length: 1.8 m. Power: 1400 W, AC input voltage: 220-240 V |
| Vendor Homepage | https://www.philips.com |
| Unit Box Height | 0.077 |
| Unit Box Length | 0.22 |
| Unit Box Width | 0.112 |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Power | 1400 W |
| Cool shot function | No |
| Ionic function | No |
| Motor type | DC |
| Number of heating levels | 1 |
| Number of speeds | 2 |
| Compact design | Yes |
| Cord length | 1.8 m |
| Designed for travel | Yes |
| Foldable handle | Yes |
| Product colour | Pink/White |
| Concentrator nozzle | Yes |
| Diffuser nozzle | No |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.001897 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.418 kg |