- In stock
Dreame Grand Hairdryer (Gold)
Dreame Grand Hairdryer (Gold)
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Easy to apply | Yes |
| Product colour | Gold |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 4.57 cm (1.8") |
| Safe to use | Y |
| Surface coloration | Monotone |
| Control type | Buttons |
| Ergonomic design | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Display type | HD |
| Power | 1600 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Width | 73 mm |
| Depth | 77 mm |
| Weight | 370 g |
| Height | 251 mm |
| Airflow | 65 m/s |
| Cool shot function | Yes |
| Adjustable temperature | Yes |
| Number of modes | 7 |
| Air speed | 65 m/s |
| Motor speed | 110000 RPM |
| Engine type | Brushless motor |
| Temperature (max) | 55 °C |
| Noise level | 59 dB |
| Negative ions | 1 mld |
| Ionic function | Yes |
| DFU / User manual | Yes |
| Dryer | Yes |
| Warnings | Do not use near water or in a humid environment., Do not leave the appliance unattended during use., Keep out of the reach of children. |