Concept KF1325 hair styling tool Curling iron Warm Grey 600 W 1.65 m
Concept KF1325 hair styling tool Curling iron Warm Grey 600 W 1.65 m












Concept KF1325 hair styling tool Curling iron Warm Grey 600 W 1.65 m
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Hanging type | Hanging loop |
| Product colour | Grey |
| Hangable | Yes |
| Power | 600 W |
| Power source | AC |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Depth | 76 mm |
| Height | 423 mm |
| Weight | 420 g |
| Brush head 2 diameter | 2 cm |
| Width | 53 mm |
| Brush head diameter | 3 cm |
| Type | Curling iron |
| Technology | Warm |
| Ionic function | No |
| Hair drying | Yes |
| Number of heating levels | 2 |
| Noise level | 67 dB |
| Cool shot function | Yes |
| Hair curling | Yes |
| Concentrator nozzle | Yes |
| Number of brush heads included | 3 pc(s) |
| Cord length | 1.65 m |
| On/off switch | Yes |
| Swivel cord | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Built-in display | No |
| Cordless | No |