BaByliss AS6550E hair dryer 1600 W navy blue (navy)
BaByliss AS6550E hair dryer 1600 W navy blue (navy)
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Suitable for hair length | Short, Long, Medium |
| Suitable for hair thickness | Thin, Medium, Thick |
| Product colour | Navy |
| Swivel cord | Yes |
| Hangable | No |
| Dangerous for the environment | No |
| Ergonomic handle | Yes |
| Control type | Buttons |
| Power indication light | Yes |
| Cord storage | No |
| Wall mountable | No |
| Built-in display | No |
| Overheat protection | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Removable grid | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Soft grip | No |
| Silent mode | No |
| Cord length | 2.5 m |
| Foldable handle | No |
| Designed for travel | No |
| Compact design | Yes |
| Power | 1600 W |
| Dual voltage | No |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Height | 51.7 mm |
| Depth | 42.5 mm |
| Net weight product including accessories | 679 g |
| Weight | 550 g |
| Width | 367 mm |
| Product dimensions (WxHxD) | 367 x 42.5 x 51.7 mm |
| Net product dimensions excl. attachments (W x D x H) | 364 x 42.5 x 51.7 mm |
| Hair length type | All |
| Number of speeds | 3 |
| Cool shot function | Yes |
| Motor type | Digital |
| Number of heating levels | 4 |
| Number of temperature settings | 3 |
| Adjustable temperature | Yes |
| Air speed | 34.16 m/s |
| Number of settings | 6 |
| Turbo Boost | No |
| Plates locking | No |
| Ceramic coating | Yes |
| Ion conditioning | Yes |
| End result | Smooth, frizz free styling with volume |
| Fast drying | Yes |
| Sensor function | Yes |
| Drying speed | 123 km/h |
| Hair thickness | All |
| Grid coating technology | Ceramic |
| On/off switch | Yes |
| Ionic function | Yes |
| SPA technology | No |
| Ceramic heating system | Yes |
| Diffuser nozzle | No |
| Concentrator nozzle | No |
| Retractable bristle brush | No |
| Hair straightener included | No |
| AC adapter included | No |
| Comb | No |
| Cleaning brush | No |
| Smoothing nozzle | Yes |
| Carrying case | No |
| Heat-resistant mat included | No |
| Attachments quantity | 2 |
| Accessories included | Straightening, volume/shape |
| Number of nozzles | 2 |
| Manual | Yes |
| Hair brush | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Doesn't contain | PFAS |
| Product or Article Information Sheet available? | Yes |