BaByliss 5344E Travel Dry 2000 2000 W Black
BaByliss 5344E Travel Dry 2000 2000 W Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Pallet net weight | 123.8 kg |
| Pallet net width | 80 cm |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Pallet net height | 165.8 cm |
| Pallet net length | 120 cm |
| Suitable for hair length | Short, Long, Medium |
| Suitable for hair thickness | Thick, Thin, Medium |
| Foldable | Yes |
| On/off switch | No |
| Foldable handle | Yes |
| Swivel cord | Yes |
| Power indication light | No |
| Designed for travel | Yes |
| Hangable | No |
| Removable grid | No |
| Compact design | Yes |
| Removable filter | No |
| Silent mode | No |
| Ergonomic handle | No |
| Dangerous for the environment | No |
| Cord length | 1.8 m |
| Overheat protection | Yes |
| Product colour | Black |
| Control type | Slider |
| Wall mountable | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Built-in display | No |
| Soft grip | No |
| Housing material | Plastic |
| Dual voltage | Yes |
| Power | 2000 W |
| Net product dimensions excl. attachments (W x D x H) | 154 x 83 x 255 mm |
| Net weight product including accessories | 304 g |
| Product dimensions (WxHxD) | 154 x 83 x 255 mm |
| Width | 154 mm |
| Depth | 83 mm |
| Weight | 304 g |
| Height | 255 mm |
| Cool shot function | No |
| Adjustable temperature | Yes |
| Hair length type | All |
| Motor type | DC |
| Sensor function | No |
| Two heat settings | Yes |
| Ionic function | No |
| Plates locking | No |
| Tourmaline ceramic coating | No |
| Ceramic coating | No |
| Fast drying | No |
| Turbo Boost | No |
| Number of settings | 4 |
| Settings | 4 |
| Hair thickness | All |
| SPA technology | No |
| Number of speeds | 2 |
| Ion conditioning | No |
| Turbo | No |
| Auto power off | No |
| Number of temperature settings | 2 |
| Airflow | 79 m³/h |
| Filtering | Yes |
| Number of heating levels | 2 |
| Ceramic heating system | No |
| Concentrator nozzle height | 1.5 cm |
| Travel pouch | No |
| Diffuser nozzle | No |
| Concentrator nozzle width | 8 cm |
| Retractable bristle brush | No |
| Heat-resistant mat included | No |
| Cleaning brush | No |
| Smoothing nozzle | No |
| Number of nozzles | 1 |
| Accessories included | Nozzle |
| Comb | No |
| Hair straightener included | No |
| Hair brush | No |
| Concentrator nozzle | Yes |
| Carrying case | No |
| Manual | Yes |
| Master (outer) case volume | 260 cm³ |
| Products per pallet layer | 84 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 33030050153355 |
| Pallet gross volume | 1730 dm³ |
| Customs product code (TARIC) | 8516310000 |
| Pallet GTIN (EAN/UPC) | 43030050153352 |
| Products per pallet (EU) | 336 pc(s) |
| Products per pallet | 336 pc(s) |
| Pallet gross weight | 238.3 kg |
| Master (outer) case gross weight | 2.58 kg |
| Master (outer) case width | 270 mm |
| Master (outer) case height | 235 mm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Master (outer) case length | 410 mm |
| Master (outer) cases per pallet | 56 pc(s) |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Pallet gross height | 180.2 cm |
| Material Safety Data Sheet (MSDS) name | t22242019-09-24_S211a_603247.04_EUDoC_5344E |
| Product or Article Information Sheet available? | Yes |