Adler AD 2267 hair dryer Black, 2500 W
Adler AD 2267 hair dryer Black, 2500 W
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Cord storage | No |
| Surface coloration | Monotone |
| Foldable handle | Yes |
| Cord length | 1.72 m |
| Hangable | Yes |
| Built-in display | No |
| Product colour | Green |
| Housing material | Rubber |
| Input voltage | 220 - 240 V |
| Frequency | 50 / 60 Hz |
| Maximum power | 2500 W |
| Power | 2100 W |
| Depth | 200 mm |
| Width | 70 mm |
| Folded depth | 20 cm |
| Folded height | 15 cm |
| Folded width | 7 cm |
| Height | 270 mm |
| Motor type | Alternating current |
| Number of speeds | 2 |
| Cool shot function | Yes |
| Control type | Buttons |
| Number of heating levels | 3 |
| Concentrator nozzle | Yes |
| Diffuser nozzle | Yes |
| Warnings | Keep out of the reach of children., Do not use near water or in a humid environment., Do not leave the appliance unattended during use. |