Interactive toy Furby F8901, 12.70 cm
Interactive toy Furby F8901, 12.70 cm
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | FURBY, Hasbro Furby |
| Article | F8901 |
| Length | 22.90 cm, 127 mm. |
| Width | 12.70 cm, 229 mm. |
| Height | 22.90 cm, 229 mm. |
| Color | Various colors |
| Material | Plastic, Faux fur |
| Controlled by radio waves | No |
| Used with batteries | Yes |
| Batteries included | No |
| Batteries used | AA |
| Toy warning | Remove all packaging, fasteners before giving this toy to a child. It is recommended to save the information on the packaging. It is recommended to use under adult supervision. There may be small or sharp parts that could cause a child to choke or injure themselves., Do not use different types of batteries at the same time. Remove the batteries when the toy is not in use. Adult supervision is required when changing the batteries. Do not use old and new batteries together. It is recommended to use only batteries of the same type. Remove rechargeable batteries before charging. Do not throw out old batteries in the household waste bin - take them to special waste collection points |
| Recommended age from | 6 years |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Weight | 0.57 kg. |
| Country of manufacture | CN |