Huzaro HZ-Ranger 6.0 Pixel Mesh gaming chair for children
Product reference:
6-HZ-Ranger 6.0 Pixel Mesh
Huzaro HZ-Ranger 6.0 Pixel Mesh gaming chair for children
Huzaro HZ-Ranger 6.0 Pixel Mesh gaming chair for children
Product reference:
6-HZ-Ranger 6.0 Pixel Mesh
Huzaro HZ-Ranger 6.0 Pixel Mesh gaming chair for children
You have 3 products in compare list, please remove someone and try again
- Add to favorites products
- Added to favorites products
- Removed to favorites product
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Maximum user height | 160 cm |
| Frame material | Steel |
| Armrest | Yes |
| Number of wheels | 5 wheel(s) |
| Seat type | Padded seat |
| Product type | PC gaming chair |
| Assembly required | Yes |
| Purpose | Child |
| Seat material | Fabric |
| Maximum user weight | 130 kg |
| Base colour | Black/Green |
| Adjustable armrest | Yes |
| Armrest adjustment type | 2D armrest |
| Armrest type | Padded armrest |
| Backrest type | Padded backrest |
| Base material | Steel |
| Adjustable backrest | Yes |
| Backrest angle range | 90 - 180° |
| Depth | 500 mm |
| Width | 610 mm |
| Seat width | 33 cm |
| Seat depth | 45 cm |
| Backrest height | 73.5 cm |
| Seat height (max) | 74 cm |
| Armrest width | 7.5 cm |
| Backrest width | 47 cm |
| Racing wheel/flight stand included | No |
| Waterproof | No |
| Tilt lock | Yes |
| Headrest | Yes |
| Leaves no scratches | Yes |
| Lumbar pillow | Yes |
| Breathable | Yes |
Offensive and promotional comments are unpublished.
Testimonials not found!
Request for product delivery/order