HUFFY PRO THUNDER 16" Bicycle, Green 21104W
HUFFY PRO THUNDER 16" Bicycle, Green 21104W
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| Brake system | Front and rear caliper brake, Hand brake |
| Recommended age (min) | 5 yr(s) |
| Pitch control | Yes |
| Product colour | Green |
| Recommended age (max) | 7 yr(s) |
| Maximum user weight | 27 kg |
| Target audience | Children |
| Gender | Any gender |
| Wheels type | Rubber inflatable |
| Maximum child height | 135 cm |
| Side wheels | Yes |
| Mudguards | Yes |
| Minimum height of a child | 110 cm |
| Number of gears | 1 |
| Frame material | Steel |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Wheel rim material | Aluminium |
| Preassembled | Yes |
| Non-slip grip | Yes |
| Steering wheel cover | Yes |
| Chain cover included | Yes |
| Weight | 9.6 kg |
| Wheel size (imperial) | 40.6 cm (16") |
| Warnings | Not suitable for children under 3 years of age due to small parts., Always wear a protective helmet., Use only under adult supervision. |