-
−1%
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
The MSI FORCE GC300 WIRELESS, designed for gamers who demand accuracy and comfort, features 2-level Hall effect triggers for precise responses and smooth gameplay, along with two rear programmable buttons for rapid reactions. The immersive haptic feedback from dual vibration motors enhances the sensory in-game experience, complemented by an anti-slip texture with secure ergonomic handling, allowing for a fatigue-free playtime of up to 20 hours of uninterrupted wireless gameplay. Gamers can enjoy versatile 2.4 GHz wireless, Bluetooth, and USB-C connectivity options. Advanced configurations are enabled through the exclusive MSI Center, maximizing the potential of this controller.
| Summary | MSI FORCE GC300 WIRELESS. Device type: Gamepad, Gaming platforms supported: PC, Gaming control function buttons: Back button, D-pad, Macro button, Power button, Start button, Turbo button. Connectivity technology: Wired & Wireless, Device interface: USB 2.0. Product colour: Black, Cable length: 2 m. Power source: Battery, Battery type: Built-in, Battery technology: Lithium. Windows operating systems supported: Windows 10, Windows 7, Windows 8.1, Mobile operating systems supported: Android 4.1, Android 4.2, Android 4.2.1, Android 4.2.2, Android 4.3, Android 4.4, Android 5.0,... |
| Vendor Homepage | https://www.msi.com/Gaming-Gear/FORCE-GC300-WIRELESS |
| Unit Box Height | 0.156 |
| Unit Box Length | 0.181 |
| Unit Box Width | 0.083 |
| Device type | Gamepad |
| Gaming control function buttons | Back button/D-pad/Macro button/Power button/Start button/Turbo button |
| Gaming control technology | Analogue |
| Gaming platforms supported | PC |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Device interface | USB 2.0 |
| Cable length | 2 m |
| Product colour | Black |
| Battery capacity | 600 mAh |
| Battery life (max) | 20 h |
| Battery technology | Lithium |
| Battery type | Built-in |
| Built-in battery | Yes |
| Power source | Battery |
| Rechargeable battery | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android 4.1/Android 4.2/Android 4.2.1/Android 4.2.2/Android 4.3/Android 4.4/Android 5.0/Android 5.1/Android 6.0/Android 7.1/Android 7.1.2 |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 7/Windows 8.1 |
| Depth | 111 mm |
| Height | 68 mm |
| Weight | 230 g |
| Width | 148 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 467 g |
| Cables included | USB |
| Manual | Yes |
| Model | FORCE GC300 WIRELESS |
| Battery | Lithium-Ion rechargeable |
| Battery weight | 60 g |
| Units per Shipping Box | 20 |
| Unit Calculated Volume | 0.002967 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.517 kg |