Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Microsoft Xbox Elite Wireless Series 2 has a built-in battery with a maximum operating time of 40 hours and supports both wired and wireless connections via Bluetooth or USB. It is compatible with Xbox One and PC, has a rubber grip for ergonomic use, and comes with a detachable USB Type-C cable.
Power | |
|---|---|
| Battery type | Integrated |
| Battery life (max) | 40 hours |
| Machine source | Battery |
Weight and dimensions | |
| Weight | 345 g |
Packaging details | |
| Package width | 177 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 535 g |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 72 mm |
Package contents | |
| Cables included | USB Type-C |
Software | |
| Supported Windows operating systems | Windows 11, 10, 8.1, 8, 7 |
Ergonomics | |
| Rubber handles | Yes |
| Ergonomic handle | Yes |
| Detachable cable | Yes |
| Product color | White, Black |
Ports and interfaces | |
| USB connection type | USB Type-C |
| Communication technology | Wired and wireless |
| Device interface | Bluetooth/USB |
| Headphone/microphone combo port | Yes |
Input device | |
| Supported gaming platforms | Xbox One, PC |
| Device type | Game console |
| Game control technology | Analog / Digital |
| Reflex vibration | Yes |
| Game control function buttons | D-pad |