-
−2%
GameSir G8+ is a Bluetooth mobile controller compatible with a variety of devices, including phones, Switch consoles, and tablets. It features customizable buttons, a retractable phone holder, and advanced haptic feedback for a better gaming experience.
GameSir G8+ is a Bluetooth mobile controller compatible with a variety of devices, including phones, Switch consoles, and tablets. It features customizable buttons, a retractable phone holder, and advanced haptic feedback for a better gaming experience.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
GameSir G8+ is a Bluetooth mobile controller compatible with a variety of devices, including phones, Switch consoles, and tablets. It features customizable buttons, a retractable phone holder, and advanced haptic feedback to enhance your gaming experience.
Features | |
|---|---|
| Product type | Mobile game controller |
| Brand | GameSir |
| Model | G8+ |
Specifications | |
| Compatibility | Switch, iOS, Android, tablets, desktops |
| Connection | Bluetooth for mobile devices, wired and wireless dongle for desktop computers |
| Length of compatible devices | 110-215mm |
| Battery capacity | 1000 mAh (500 mAh each side) |
| 6-axis gyroscope | Yes |
| ABXY buttons | Membrane |
| Back buttons | 2 |
| Special program | GameSir |
| Dimensions | 230 x 107 x 55 mm |
| Weight | 314 grams |
Additional information | |
| Included accessories |
|