- In stock
LEGO ICONS 40729 Shackleton's Lifeboat includes 232 pieces and two minifigures. Recommended for adults aged 18 and up, it measures 60mm wide, 150mm high and 170mm deep.
LEGO ICONS 40729 Shackleton's Lifeboat includes 232 pieces and two minifigures. Recommended for adults aged 18 and up, it measures 60mm wide, 150mm high and 170mm deep.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
LEGO ICONS 40729 Shackleton's Lifeboat includes 232 pieces and two minifigures. Recommended for ages 18 and up, it measures 60mm wide, 150mm high and 170mm deep.
Features | |
|---|---|
| Instruction sheet | Yes |
| Number of elements | 232 |
| Series | LEGO® Icons |
| Recommended age | 18+ years |
| Number of minifigures | 2 pcs. |
Weight and dimensions | |
| Width | 60mm |
| Height | 150mm |
| Depth | 170mm |
Packaging details | |
| Package depth | 70mm |
| Package height | 139 mm |
| Package weight | 309 g |
| Package width | 260mm |
Safety warning | |
| Warnings | Use under adult supervision. Not for children under 3 years due to small parts. Keep the packaging as it contains important information. |