Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
The all-new Xbox Elite Wireless Controller Series 2 features over 30 new ways to play like a pro, including adjustable-tension thumbsticks, new interchangeable components, up to 40 hours of rechargeable battery life and limitless customisation with the Xbox Accessories app on Xbox One and Windows 10
Built for performance
Designed to meet the needs of today's competitive gamers, the all-new Xbox Elite Wireless Controller Series 2 features over 30 new ways to play like a pro. Enhance your aim with new adjustable-tension thumbsticks, fire even faster with shorter hair trigger locks and stay on target with a wrap-around rubberised grip
Optimised for you
Tailor the controller to your preferred gaming style with new interchangeable thumbstick and paddle shapes. Save up to 3 custom profiles and 1 default profile on the controller and switch between them on the fly with the Profile button. Use Xbox Wireless, Bluetooth or the included USB-C cable to play across your Xbox One and Windows 10 devices
More ways to customise
Experience limitless customisation with the Xbox Accessories app. Utilise exclusive configuration options including deadzone adjustment and button mapping to voice commands such as "record that" or "take a screenshot"
Designed for extended gameplay
Stay in the game for longer with up to 40 hours of rechargeable battery life and refined components that are built to last. Charge the controller either inside or outside the carrying case with the included USB-C cable and charging dock
| Summary | Microsoft Elite Wireless Controller Series 2. Device type: Gamepad, Gaming platforms supported: Android, PC, Xbox One, Xbox One X, Gaming control function buttons: Menu button, Options button. Connectivity technology: Wired & Wireless, Device interface: Bluetooth/USB, USB connector type: USB Type-C. Product colour: Black. Power source: Battery, Battery type: AA, Battery life (max): 40 h. Windows operating systems supported: Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8.1 |
| Vendor Homepage | https://www.xbox.com/en-gb/accessories/controllers/elite-wireless-controller-series-2 |
| Unit Box Height | 0.085 |
| Unit Box Length | 0.195 |
| Unit Box Width | 0.195 |
| Analog thumbsticks | Yes |
| Device type | Gamepad |
| Gaming control function buttons | Menu button/Options button |
| Gaming control technology | Analogue / Digital |
| Gaming platforms supported | Android/PC/Xbox One/Xbox One X |
| Reflex vibration | Yes |
| Shoulder buttons | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Device interface | Bluetooth/USB |
| Headphone out | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| Product colour | Black |
| Battery life (max) | 40 h |
| Battery type | AA |
| Built-in battery | No |
| Number of batteries supported | 2 |
| Power source | Battery |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 11/Windows 7/Windows 8.1 |
| Weight | 345 g |
| Package depth | 88 mm |
| Package height | 197 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 918 g |
| Package width | 197 mm |
| Cables included | USB Type-C |
| User guide | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 95049080 |
| Master (outer) case gross weight | 2104 g |
| Master (outer) case height | 233 mm |
| Master (outer) case length | 218 mm |
| Master (outer) case width | 192 mm |
| Model | ELITE 2 |
| Battery | AA x2 |
| Battery weight | 23 g |
| Units per Shipping Box | 2 |
| Unit Calculated Volume | 0.004389 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.545 kg |