Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
5 - 7
business days
Saitek and GIANTS Software teamed up to create this bumper crop of immersive gear made to enhance the excitement of reaping the rewards of your virtual farm.
The Farm Sim bundle is the latest member of Saitek's impressive stable of specialized gear. Standard keyboard controls or wheels designed for a totally different genre of games may get the job done, but our equipment does the job right. Care for your farm with these realistic tools to gain a deep-rooted sense of immersion and enjoyment, all while driving vehicles and operating attachments with a finer degree of control.
Saitek
| Summary | Logitech G G Heavy Equipment Bundle (Farm Sim Controller). Device type: Steering wheel + Pedals, Gaming platforms supported: PC, Gaming control technology: Analogue / Digital. Connectivity technology: Wired, Device interface: USB. Product colour: Black. Power source: Cable. Weight: 3.63 kg, Device 2 width: 33.7 cm, Device 2 depth: 16.8 cm |
| Vendor Homepage | https://www.logitech.com/ |
| Device type | Steering wheel + Pedals |
| Gaming control technology | Analogue / Digital |
| Gaming platforms supported | PC |
| Steering wheel rotation angle | 900 ° |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Product colour | Black |
| Power source | Cable |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Device 2 depth | 168 mm |
| Device 2 height | 192 mm |
| Device 2 weight | 1140 g |
| Device 2 width | 337 mm |
| Pedals dimensions (WxDxH) | 180 x 230 x 135 mm |
| Pedals weight | 560 g |
| Steering wheel dimensions (WxDxH) | 320 x 275 x 325 mm |
| Steering wheel weight | 1840 g |
| Weight | 3634 g |
| Package depth | 518 mm |
| Package height | 357 mm |
| Package weight | 5140 g |
| Package width | 390 mm |
| Batteries included | No |
| Packaging content | {loc-value} |
| Harmonized System (HS) code | 95049080 |
| Master (outer) case gross weight | 6240 g |
| Master (outer) case height | 420 mm |
| Master (outer) case length | 535 mm |
| Master (outer) case width | 381 mm |
| Minimum system requirements | Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 and Windows 10 |
| Unit Calculated Volume | 0.072 cubm |
| Unit Calculated Weight | 5.14 kg |