Children's Bike 16" Huffy Disney Stitch
Children's Bike 16" Huffy Disney Stitch
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Target audience | Child |
| Maximum load weight | 34 kg |
| Product colour | Blue |
| Proper use | Outdoor |
| Gender | Unisex |
| Theme | STITCH DISNEY |
| Recommended age (min) | 4 yr(s) |
| Brake system | Front and rear brake |
| Recommended age (max) | 6 yr(s) |
| Chain cover included | Yes |
| Material | Plastic, Steel |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Wheel rim material | Aluminium |
| Wheels type | Inflatable wheels |
| Wheel size | 16" |
| Preassembled | Yes |
| Side wheels | Yes |
| Wheels material | Rubber |
| Mudguards | Yes |
| Seat height (min) | 54 cm |
| Handlebar height (max) | 75 cm |
| Package weight | 11 kg |
| Seat height (max) | 57 cm |
| Length | 1110 mm |
| Handlebar height (min) | 69 cm |
| Weight | 10 kg |
| Package dimensions (W x D x H) | 930 x 190 x 570 mm |
| Maximum child height | 120 cm |
| Minimum height of a child | 110 cm |