-
−1%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 7
business days
The set includes the DGT1002 Bonus chess timer and Modern Staunton chess pieces made of high quality plastic. The folding table measures 345mm x 345mm with 40mm squares and the king is 70mm high.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Chess set |
| Model | Chess set with timer DGT |
Specifications | |
| Table Dimensions | 345mm x 345mm |
| Square Size | 40mm x 40mm |
| King's Height | 70mm |
| Figure Weight | 403 grams |
| Table Material | Folding laminated cardboard |
| Figure Material | High quality weighted plastic |
Additional Information | |
| Included Accessories | Two additional queens |
| Chess Timer | DGT1002 Bonus chess timer |