CANYON gamepad GP-W3 Android/Nintendo/PC/PS3 Wireless Black
CANYON gamepad GP-W3 Android/Nintendo/PC/PS3 Wireless Black
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
More options for moving around your favorite games! This wireless gamepad is compatible with the most popular game consoles, including the Nintendo Switch. 16 buttons with impressive individual backlight makes it easy to customize the gadget to the specifics of your favorite game, and the absence of a wire and haptic response will deliver a complete immersion into its atmosphere. The ergonomic shape of the case and the arrangement of buttons make the gameplay very comfortable. The maximum distance from the console is 10 meters, which will allow you to sit conveniently in any room. Play tirelessly!
Features:
| Marketing Model Name | GP-W3 |
| Commercial Name | CANYON gamepad GP-W3 Android/Nintendo/PC/PS3 Wireless Black |
| Device Type | Gamepad |
| Number of Buttons | 16 |
| Device Location | External |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Built-in Devices | Motion Sensor |
| Interface | RF |
| Form Factor | Standard |
| Features | Plug-and-Play 2 vibration motors |
| External Color | Black |
| Illumination | YES |
| RGB Backlight | No |
| Touchpad | No |
| Motion sensor | YES |
| Cable Included | USB Type C Cable |
| Cable Length | 1 m |
| Parent Products | Windows, PS3, Android, Nintendo SwitchSony Playstation 3\Android Devices\PC\Nintendo Switch |
| Battery Technology | Lithium Ion |
| Supports Battery Type Classification | Built-in |
| Battery Included Quantity | 1 |
| Battery Current Capacity | 600 mAh |
| Continuous Use | up to 8 hr |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty Validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 172 mm |
| Pack Width (mm) | 86 mm |
| Pack Height (mm) | 132 mm |
| Weight | 0.409 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.259 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 5291485006389 |
| Color box dimensions (mm) | 86x132x172 mm |
| Single pack gross weight (kg) | 0.404 kg |
| Carton weight (kg) | 8.78 kg |
| Quantity of the boxes per pallet (by air)(pcs) | 24 |
| Quantity of the packs per pallet (by air)(pcs) | 480 |
| Dimensions of pallet (by air) | 1200x1000x1260 mm |
| Quantity of the boxes per pallet (by sea)(pcs) | 40 |
| Quantity of the packs per pallet (by sea)(pcs) | 800 |
| Dimensions of pallet (by sea) | 1200x1000x2000 mm |