- In stock.
CANYON gamepad Brighter GP-02 Wired Crystal
CANYON gamepad Brighter GP-02 Wired Crystal
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
Ready player one! Prepare for the game with the all-new Canyon Brighter GP-02 gamepad. This wired gamepad is designed to provide ultimate grip and maximum comfort, ensuring you can truly enjoy your gaming sessions. Designed with a crystal-clear transparent body, Canyon Brighter lives up to its name. Together with the RGB backlight, it is quite a looker! The device supports X-input and D-input modes and has 12 programmable buttons so that you can customize and improve your gaming experience. We also added dual-vibration motors for proper haptic feedback.
Canyon Brighter GP-02 is compatible with Windows PC, Nintendo Switch, Android devices, and PS3. You don't have to worry about complicated installation procedures - this gamepad is Plug & Play. Just connect it via USB, and that's it. With Brighter, you can take your gaming to the next level. See the difference yourself!
| Marketing Model Name | GP-02 |
| Commercial Name | CANYON gamepad Brighter GP-02 Wired Crystal |
| Device Type | Gamepad |
| Number of Buttons | 22 |
| Device Location | External |
| Connectivity Technology | Wired |
| Interface | USB |
| Form Factor | Standard |
| Features | RGB Lighting Plug-and-Play 2 vibration motors |
| External Color | Black |
| Length (mm) | 252 mm |
| Width | 55 mm |
| Height | 110 mm |
| Nominal Weight | 0.215 kg |
| Illumination | YES |
| RGB Backlight | YES |
| Programmable buttons | Yes, 12 programmable buttons |
| Touchpad | No |
| X-input | YES |
| D-Input | YES |
| Motion sensor | No |
| Operation rate | 2 m |
| Cable Included | USB Type C Cable |
| Cable Length | 2 m |
| Included Documentation | Quick Start Guide Warranty Card |
| Parent Products | Windows, iOS13 and above, PS3, Android, Nintendo Switch |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty Validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 172 mm |
| Pack Width (mm) | 85 mm |
| Pack Height (mm) | 132 mm |
| Weight | 0.44 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.226 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 5291485014742 |
| Quantity of the boxes per pallet (by air)(pcs) | 24 |
| Quantity of the packs per pallet (by air)(pcs) | 480 |
| Dimensions of pallet (by air) | 1220x900x1260 mm |
| Quantity of the boxes per pallet (by sea)(pcs) | 40 |
| Quantity of the packs per pallet (by sea)(pcs) | 800 |
| Dimensions of pallet (by sea) | 1220x900x2000 mm |