- In stock
Bike HUFFY Disney PRINCESS 12" 22414W
Bike HUFFY Disney PRINCESS 12" 22414W
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Proper use | Asphalt |
| Product colour | Pink, White, Purple |
| Side wheels | Yes |
| Handbrake control | Yes |
| Maximum child height | 100 cm |
| Target audience | Children |
| Gender | Girl |
| Recommended age (min) | 3 yr(s) |
| Mudguards | Yes |
| Minimum height of a child | 85 cm |
| Basket | Yes |
| Brake system | Front hand brake and fixed rear wheel brake on pedals |
| Material | Technopolymer, Steel, Foam |
| Non-slip grip | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Chain cover included | Yes |
| Preassembled | Yes |
| Wheels type | Foam |
| Weight | 8 kg |
| Wheel size (imperial) | 30.5 cm (12") |
| Warnings | Always wear a protective helmet., Use only under adult supervision., Not suitable for children under 3 years of age due to small parts. |