- In stock
-
−29%
Tefal Easy Fry & Grill EY5058 Single 4.2 L Stand-alone 1550 W Hot air fryer Black
Tefal Easy Fry & Grill EY5058 Single 4.2 L Stand-alone 1550 W Hot air fryer Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Handle(s) | Yes |
| Viewing window | No |
| Removable bowl | Yes |
| Appliance placement | Stand-alone |
| Construction type | Single |
| Bowl material | PTFE |
| Easy to clean | Yes |
| Product colour | Black |
| On/off switch | Yes |
| Control type | Touch |
| Power | 1550 W |
| Depth | 361 mm |
| Weight | 5.4 kg |
| Package weight | 6.8 kg |
| Width | 270 mm |
| Height | 324 mm |
| Package depth | 398 mm |
| Package height | 370 mm |
| Package width | 314 mm |
| Product type | Hot air fryer |
| Grilling | Yes |
| Dehydrating function | Yes |
| Timer duration | 60 min |
| Temperature (max) | 200 °C |
| Frying function | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Number of persons | 6 person(s) |
| Preset cooking programs | Yes |
| Capacity | 4.2 L |
| Temperature (min) | 80 °C |
| Number of programs | 8 |
| Digital timer | Yes |
| Grill plate | Yes |
| Pallet gross weight | 102.6 kg |
| Layers per pallet | 2 pc(s) |
| Products per pallet | 12 pc(s) |
| Products per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross height | 91.4 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Built-in display | Yes |