PROMIS Double vertical fat-free fryer 10 l
PROMIS Double vertical fat-free fryer 10 l















PROMIS Double vertical fat-free fryer 10 l
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Frying function | Yes |
| Product type | Hot air fryer |
| Temperature (min) | 80 °C |
| Timer duration | 60 min |
| Capacity | 10 L |
| Digital timer | Yes |
| Temperature (max) | 200 °C |
| Removable bowl | Yes |
| Construction type | Double |
| Control type | Sensor, Touch |
| Cool touch handle(s) | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Stand-alone |
| Power | 2600 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Overheat protection | Yes |
| Weight | 9 kg |
| Depth | 480 mm |
| Height | 460 mm |
| Width | 280 mm |