ProfiCook PC-FR 1287 H Double 8 L Stand-alone 2200 W Hot air fryer Black, Stainless steel
ProfiCook PC-FR 1287 H Double 8 L Stand-alone 2200 W Hot air fryer Black, Stainless steel
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Keep warm function | Yes |
| Temperature (min) | 50 °C |
| Product type | Hot air fryer |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Frying function | Yes |
| Capacity | 8 L |
| Digital timer | Yes |
| Temperature (max) | 200 °C |
| Cool touch handle(s) | Yes |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Control type | Touch |
| Appliance placement | Stand-alone |
| Material | Stainless steel |
| Non-stick inner bowl | Yes |
| Control panel colour | Black |
| Construction type | Double |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Overheat protection | Yes |
| Power | 2200 W |
| Auto power off | Yes |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Height | 319 mm |
| Width | 378 mm |
| Weight | 7.2 kg |
| Depth | 364 mm |
| Manual | Yes |
| Display type | LED |
| Built-in display | Yes |