-
−7%
Philips 5000 series NA552/00 fryer Double 9 L Stand-alone 2750 W Hot air fryer Black, Gold
Philips 5000 series NA552/00 fryer Double 9 L Stand-alone 2750 W Hot air fryer Black, Gold
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Dangerous goods | No |
| Product type | Hot air fryer |
| Heat-resistant | Yes |
| Temperature (min) | 40 °C |
| Keep warm function | Yes |
| Capacity | 9 L |
| Roasting function | Yes |
| Number of programs | 12 |
| Low-fat frying technology | Rapid Air |
| Fryer food capacity | 1.4 kg |
| Grilling | Yes |
| Preset cooking programs | Yes |
| Frying function | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Baking function | Yes |
| Timer duration | 60 min |
| Steam function | Yes |
| Digital timer | Yes |
| Temperature (max) | 200 °C |
| Dehydrating function | Yes |
| Product colour | Black, Gold |
| Removable bowl | Yes |
| Construction type | Double |
| On/off switch | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Material | Plastic, Metal |
| Handle(s) | Yes |
| Appliance placement | Stand-alone |
| Cool touch handle(s) | Yes |
| Cord storage | Yes |
| Cord length | 1 m |
| Cool wall housing | Yes |
| Non-stick coating | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Control type | Touch |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Auto power off | Yes |
| Power | 2750 W |
| Weight | 8.75 kg |
| Width | 351 mm |
| Height | 443 mm |
| Depth | 382 mm |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Display type | LED |
| Temperature-ready indicator | Yes |
| Power LED | Yes |
| Built-in display | Yes |