The Cosori Dual Blaze TwinFry air fryer has a 10-liter capacity and offers six cooking modes with temperatures ranging from 35 °C to 240 °C. It features a non-stick surface, easy disassembly, and dishwasher-safe parts for convenient cleaning.
The Cosori Dual Blaze TwinFry air fryer has a 10-liter capacity and offers six cooking modes with temperatures ranging from 35 °C to 240 °C. It features a non-stick surface, easy disassembly, and dishwasher-safe parts for convenient cleaning.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Cosori Dual Blaze TwinFry air fryer has a 10-liter capacity and offers six cooking modes with a temperature range from 35 °C to 240 °C. It has a non-stick coating and easy-to-disassemble and dishwasher-safe components, which ensures convenient cleaning.
Features | |
|---|---|
| Baking function | Yes |
| Baking function | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
Design | |
| Device location | Separate |
| Control type | Buttons, Touchscreen |
| Construction type | One-piece with partition |
| Handle(s) | Yes |
| Partition | Yes |
| Cold handles | Yes |
Power | |
| Power | 2800W |
| AC voltage | 220 - 240V |
| AC frequency | 50 - 60 Hz |
Weight and Dimensions | |
| Height | 313 mm |
| Width | 518mm |
| Depth | 332 mm |
| Weight | 9.2 kg |
Safety Warning | |
| Warnings | Make sure the pan is properly heated. Do not leave the pan unattended while it is in use. Be careful when handling hot oil. |