The Esperanza EKA002 fat-free frying pan has a 3.5 L capacity and offers 7 cooking programs with adjustable temperatures up to 200 ° C. It has a removable tray, touch-sensitive controls and operates at a maximum power of 1300 W.
The Esperanza EKA002 fat-free frying pan has a 3.5 L capacity and offers 7 cooking programs with adjustable temperatures up to 200 ° C. It has a removable tray, touch-sensitive controls and operates at a maximum power of 1300 W.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Esperanza EKA002 fat-free frying pan has a 3.5L capacity and offers 7 cooking programs with adjustable temperatures up to 200 °C. It has a removable tray, touch control and operates at a maximum power of 1300W.
Design | |
|---|---|
| Removable tray | Yes |
| Number of programs | 7 |
| Housing | Standing |
| Control type | Touchscreen |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Cable length | 0.90 m |
| Non-slip feet | Yes |
| Product color | Black |
Power | |
| Maximum power | 1300W |
| AC voltage | 220-240V |
Weight and Dimensions | |
| Width | 230mm |
| Depth | 305mm |
| Height | 265 mm |
Cooking functions and programs | |
| Maximum temperature (typical) | 200°C |
| Adjustable temperature | Yes |
| Frying pan function | Yes |
| Indication light | Yes |
| Timer duration | 60 minutes |
Output capacity | |
| Fat-free cooking | Yes |
| Product type | Hot air fryer |
| Capacity | 3.5L |
Safety warning | |
| Warnings | Do not leave the pan unattended while it is in use. Be careful when handling hot oil. Make sure the pan is properly degreased. |