The COSORI Turbo Blaze Chef Edition is a 6L hot air fryer with a maximum temperature of 230°C and 9 cooking programs. It has a touch-sensitive control panel, a removable bowl and functions for baking, deep-frying, baking, grilling, steaming and drying.
The COSORI Turbo Blaze Chef Edition is a 6L hot air fryer with a maximum temperature of 230°C and 9 cooking programs. It has a touch-sensitive control panel, a removable bowl and functions for baking, deep-frying, baking, grilling, steaming and drying.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Cosori Turbo Blaze Chef Edition is a 6L hot air fryer with a maximum temperature of 230°C and 9 cooking programs. It has a touch-sensitive control panel, a removable bowl and functions for baking, deep-frying, baking, grilling, steaming and drying.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Hot Air Fryer |
| Temperature Range | 30°C - 230°C |
| Capacity | 6L |
| Number of Cooking Programs | 9 |
| Power | 1725 W |
| AC Voltage | 220 - 240V |
| AC Frequency | 50-60Hz |
Design | |
| Color | Black, Rose Gold |
| Control Type | Touch Sensitive |
| Removable Bowl | Yes |
| Device Position | Independent |
Dimensions Weight | |
| Width | 300mm |
| Height | 365 mm |
| Depth | 301mm |
| Weight | 6 kg |
Indication | |
| Integrated Display | Yes |
| Screen Type | LCD |
Safety Warning | |
| Use the product only for its intended purpose. The surface may become hot during operation. | |