Noveen DoubleCrisp AF5050 X-LINE Fat-free deep fat fryer 1700 W Black
Noveen DoubleCrisp AF5050 X-LINE Fat-free deep fat fryer 1700 W Black























Noveen DoubleCrisp AF5050 X-LINE Fat-free deep fat fryer 1700 W Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Keep warm function | Yes |
| Temperature (max) | 200 °C |
| Digital timer | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Frying function | Yes |
| Temperature (min) | 50 °C |
| Product type | Hot air fryer |
| Number of programs | 13 |
| Capacity | 11 L |
| Construction type | Double |
| Product colour | Black |
| Control panel colour | Black |
| Control type | Touch |
| Cool touch handle(s) | Yes |
| Appliance placement | Stand-alone |
| Non-stick inner bowl | Yes |
| Power | 1700 W |
| Overheat protection | Yes |
| Auto power off | Yes |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Depth | 250 mm |
| Width | 411 mm |
| Height | 466 mm |
| Weight | 9.6 kg |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Warnings | Make sure the fryer is properly grounded., Be careful when handling hot oil., Do not leave the fryer unattended while it is in operation. |