IDEAL Fat-free fryer, double horizontal 9L, 8 functions - including food drying
IDEAL Fat-free fryer, double horizontal 9L, 8 functions - including food drying
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Comfortable handle | Yes |
| Timer duration | 60 min |
| Temperature (max) | 200 °C |
| Digital timer | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Preset cooking programs | Yes |
| Temperature (min) | 80 °C |
| Keep warm function | No |
| Frying function | Yes |
| Capacity | 9 L |
| Number of programs | 8 |
| Heat-resistant | Yes |
| Product type | Hot air fryer |
| Non-stick coating | Yes |
| Cool touch handle(s) | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Control type | Touch |
| Cord storage | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Cool wall housing | Yes |
| Cord length | 0.8 m |
| Removable bowl | Yes |
| Construction type | Double |
| Material | Metal, Plastic, Stainless steel |
| Product colour | Black, Brushed steel |
| On/off switch | Yes |
| Auto power off | No |
| Power | 2000 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 435 mm |
| Height | 350 mm |
| Depth | 432 mm |
| Weight | 7.9 kg |
| Manual | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Display type | LED |
| Temperature-ready indicator | Yes |
| Indication light | Yes |
| Built-in display | Yes |