-
−9%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Ninja AF500EU is a large capacity hot air fryer for healthy and fast food preparation. With a 10.4L capacity, it is ideal for large families and parties. Using advanced hot air technology, it ensures even and fast cooking of food.
| | |
|---|---|
Design | |
| Product color | Stainless steel, Black |
| Non-stick inner bowl | Yes |
| Control type | Rotary |
| On/off switch | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Device type | Independent |
| Control panel color | Black |
| Non-slip feet | Yes |
| Dishwasher safe components | Yes |
| Preview box | No |
| Removable bowl | Yes |
| Construction type | Double |
| Handle(s) | Yes |
Power | |
| Automatic shutdown | Yes |
| AC input voltage | 220-240V |
| Power | 2470W |
| AC input frequency | 50-60Hz |
Weight and dimensions | |
| Package width | 388 mm |
| Weight | 9.4 kg |
| Depth | 270mm |
| Width | 450mm |
| Package depth | 568mm |
| Package weight | 9.5 kg |
| Height | 327 mm |
| Package height | 419 mm |
Operation | |
| Product type | Hot air fryer |
| Frying pan function | Yes |
| Pre-set cooking programs | Yes |
| Number of persons | 8 people |
| Baking function | Yes |
| Temperature (min) | 40 °C |
| Drying function | Yes |
| Temperature (max) | 240 °C |
| Digital timer | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Number of programs | 7 |
| Baking function | Yes |
| Capacity | 10.4L |
Indication | |
| Integrated display | Yes |