The Maestro MR-758 is a black hot air fryer with a 2 x 4.5 liter capacity and 8 cooking programs. It operates at 1800 - 2000 W, has an adjustable temperature range from 80 °C to 200 °C, as well as a countdown timer and an automatic shut-off function.
The Maestro MR-758 is a black hot air fryer with a 2 x 4.5 liter capacity and 8 cooking programs. It operates at 1800 - 2000 W, has an adjustable temperature range from 80 °C to 200 °C, as well as a countdown timer and an automatic shut-off function.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Maestro MR-758 is a black hot air fryer with a 2 x 4.5 liter capacity and 8 cooking programs. It operates at 1800 - 2000 W, has an adjustable temperature range from 80 °C to 200 °C, and is also equipped with a countdown timer and automatic shut-off function.
Design | |
|---|---|
| Electronic control | Yes |
| Product color | Black |
| Control type | Buttons, Touch sensitive |
| Number of baskets | 2 baskets |
Power | |
| AC input voltage | 220 - 240V |
| Power | 1800 - 2000W |
| AC input frequency | 50Hz |
Operation | |
| Temperature (min) | 80 °C |
| Product type | Hot air fryer |
| Temperature (max) | 200°C |
| Timer duration (maximum) | 30 minutes |
| Countdown timer | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Adjustable temperature | Yes |
| Capacity | 2 x 4.5 liters |
| Number of programs | 8 |