Girmi FG26 double fat free fryer
Girmi FG26 double fat free fryer









Girmi FG26 double fat free fryer
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Non-stick coating | Yes |
| Control type | Touch |
| Removable bowl | Yes |
| Construction type | Double |
| Non-slip feet | Yes |
| Non-stick inner bowl | Yes |
| Appliance placement | Countertop |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power | 2400 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Height | 310 mm |
| Weight | 7.6 kg |
| Width | 410 mm |
| Depth | 380 mm |
| Number of programs | 10 |
| Product type | Hot air fryer |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Capacity | 9 l (5,5 l + 3,5 l) |
| Frying function | Yes |
| Baking function | Yes |
| Timer duration | 30 min |
| Fryer food capacity | 1.8 kg |
| Temperature (min) | 60 °C |
| Temperature (max) | 200 °C |
| Built-in display | Yes |
| Warnings | Make sure the fryer is properly grounded., Do not leave the fryer unattended while it is in operation. |