- In stock
Esperanza EKO007N Mini Oven 10 l 800 W Black
Esperanza EKO007N Mini Oven 10 l 800 W Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Cord length | 0.9 m |
| Timer | Yes |
| Built-in display | No |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Control type | Rotary |
| Door hinge | Down |
| Temperature (max) | 250 °C |
| Timer type | Mechanical |
| Crumb tray | Yes |
| Door material | Glass |
| Timer duration | 30 min |
| Appliance placement | Freestanding |
| Oven net capacity | 10 L |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Oven power | 800 W |
| Height | 232 mm |
| Width | 370 mm |
| Depth | 307 mm |
| Pizza tray | Yes |
| Grill grid included | Yes |
| Reheat function | No |
| Conventional cooking | Yes |
| Grill | No |
| Keep warm function | No |
| Steam cooking | No |
| Warnings | Do not use the device near flammable materials., The appliance heats up during operation. Take care to avoid burns., Do not leave the appliance switched on unattended. |