Esperanza EKA001 Fat-free fryer 2,6L 1000W Black
Esperanza EKA001 Fat-free fryer 2,6L 1000W Black






Esperanza EKA001 Fat-free fryer 2,6L 1000W Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Removable tray | Yes |
| Number of programs | 7 |
| Case design | Freestanding |
| Non-slip feet | Yes |
| Control type | Knob |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Cord length | 0.90 m |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Maximum power | 1000 W |
| Depth | 300 mm |
| Height | 288 mm |
| Width | 220 mm |
| Adjustable temperature | Yes |
| Timer duration | 60 min |
| Indication light | Yes |
| Frying function | Yes |
| Maximum temperature (conventional) | 200 °C |
| Fat-free cooking | Yes |
| Volume | 8 l |
| Product type | Hot air fryer |
| Warnings | Do not leave the fryer unattended while it is in operation., Be careful when handling hot oil., Make sure the fryer is properly grounded. |