Electric Toaster, black, 220-240V, 50-60Hz, 780-930W, 2 slots, 3 modes, 7 browning levels
Electric Toaster, black, 220-240V, 50-60Hz, 780-930W, 2 slots, 3 modes, 7 browning levels
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
7 browning levels
Touch screen & digital timer
Reheat, defrost
Removable crumb tray
Fits any kitchen
High lift, anti-jam protection, non slip feets
| Kitchen Appliance Type | Toaster |
| Control Type | Digital |
| Chassis Material | Plastic |
| Additional Features | Maximum thickness of bread slice - 15 mm Maximum bread slice size - 110x110 mm |
| Features | 7 levels settings (Browning) 3 main functions: Reheat, Defrost, Stop High Lift & Anti-Jam Protection Removable Crumb tray Non slip feets Digital-Display with countdown timer |
| External Color | Black |
| Cord Length (m) | 0.75 m |
| Certifications | LVD, EMC, ROHS, LFGB, CB |
| Depth | 264 mm |
| Height | 168 mm |
| Width | 186 mm |
| Input Voltage | AC 220-240 V |
| Input Frequency | 50/60 Hz |
| Nominal Output Power | 780 W |
| Maximum Output Power | 930 W |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 40 °C |
| Minimum Operating Ambient Temperature | 0 °C |
| Maximum Non-Operating Ambient Temperature | 40 °C |
| Minimum Non-Operating Ambient Temperature | 0 °C |
| Maximum Operating Humidity | 40 % |
| Minimum Operating Humidity | 0 % |
| Maximum Non-Operating Humidity | 40 % |
| Minimum Non-Operating Humidity | 0 % |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty Validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 324 mm |
| Pack Width (mm) | 233 mm |
| Pack Height (mm) | 218 mm |
| Weight | 1.85 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| EAN Code | 5291485013912 |