Electric oven ADLER AD 6031 Black
Electric oven ADLER AD 6031 Black


















Electric oven ADLER AD 6031 Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary |
| Appliance placement | Freestanding |
| Built-in display | No |
| Lighting inside the oven | Yes |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Depth | 400 mm |
| Width | 500 mm |
| Cord length | 0.9 m |
| Height | 320 mm |
| Rotisserie | Yes, Yes |
| Grill grid included | Yes |
| Crumb tray | Yes |
| Baking tray | Yes |
| Timer duration | 60 min |
| Auto power off | Yes |
| Number of modes | 12 |
| Timer type | Mechanical |
| Ready alarm | Yes |
| Maximum baking temperature | 230°C |
| Warnings | Do not use the device near flammable materials., The appliance heats up during operation. Take care to avoid burns., Do not leave the appliance switched on unattended. |
| Oven power | 1800 W |
| Interior capacity | 30 L |
| Grill | No |
| Top and bottom heating + Convection (single mode) | Yes |