The Gorenje BM235G1SYB is a built-in microwave oven with a 23-liter capacity and 900 watts of microwave power. It features a stainless steel interior, a 1200-watt quartz grill, and nine automatic cooking program options that allow you to easily prepare a variety of dishes.
The Gorenje BM235G1SYB is a built-in microwave oven with a 23-liter capacity and 900 watts of microwave power. It features a stainless steel interior, a 1200-watt quartz grill, and nine automatic cooking program options that allow you to easily prepare a variety of dishes.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Gorenje BM235G1SYB is a built-in combination microwave oven with a 23-liter capacity and 900 watts of microwave power. It has a stainless steel interior, a quartz grill element with 1200 watts of power and nine automatic cooking programs that allow you to easily prepare a variety of dishes.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Built-in Combination Microwave Oven |
| Product Brand | Gorenje |
| Model | BM235G1SYB |
Specifications | |
| Dimensions | 595 mm (W) × 390 mm (H) × 351 mm (D) |
| Weight | 18 kg |
| Color | Black |
| Inner Material | Stainless Steel |
Technical Data | |
| Microwave Power | 900W |
| Lattice Power | 1200W |
| Capacity | 23 L |
| Number of Power Levels | 5 |
| Noise Level | 58 dB |
Additional Information | |
| Automatic Cooking Programs | 9 |
| Child Lock | Yes |
| Timer Duration | 60 minutes |
| Control Type | Rotary, Touch |
| Door Opening Type | Button |
| Safety Warning | Use the microwave oven only for its intended purpose. Keep out of the reach of children. |